§ 1
Organizator konkursu
- Organizatorem konkursu jest: Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., z siedzibą w Toruniu przy ul. Włocławskiej 167, 87-100 Toruń, oraz Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, zwani dalej Organizatorami.
- Organizator konkursu zastrzega sobie prawo do podejmowania decyzji o współpracy z Patronami, Partnerami i Mecenasami konkursu.
§ 2
Cel konkursu
- Celem konkursu jest:
- promowanie i wyróżnienie przedsiębiorstw z województwa kujawsko-pomorskiego bazujących na wiedzy, innowacji oraz nowoczesnych technologiach;
- wspieranie innowacyjnych przedsięwzięć naukowo-badawczych oraz współpracy przedsiębiorców z jednostkami naukowymi;
- promocja województwa kujawsko-pomorskiego jako regionu sprzyjającego innowacjom.
- Przedmiotem konkursu jest projekt rozumiany jako aplikacja konkursowa zawierająca opis zgłaszanego produktu, usługi, procesu lub sposobu stanowiącego rozwiązanie problemu (know-how).
§ 3
Uczestnicy konkursu
- Konkurs ma charakter otwarty.
- Udział w konkursie wziąć mogą Uczestnicy, mający swą siedzibę/filię/oddział na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Dopuszcza się udział filii lub oddziału, jeżeli wynika to z dokumentów rejestrowych.
- Uczestnikami konkursu mogą być:
- mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa zgodnie z przepisami ROZPORZĄDZENIA KOMISJI (UE) NR 651/2014,
- przedsiębiorstwa akademickie – tj. spółki prawa handlowego, które zostały założone przez co najmniej jednego pracownika instytucji naukowej lub badawczej (osoba ze stopniem naukowym co najmniej doktora) albo studenta bądź absolwenta uczelni w celu komercjalizacji innowacyjnych pomysłów (wiedzy) lub technologii, posiadające swoją siedzibę na terenie województwa kujawsko-pomorskiego: spin off – zwykle zależne w pewien sposób (organizacyjnie, formalno-prawnie, finansowo itp.) od organizacji macierzystej (np. uczelni) lub spin out – zwykle niezależne pod względem organizacyjnym od jednostki macierzystej (np. uczelni) oraz posiadające niezależne źródła finansowania.
- jednostki naukowe rozumiane jako podmioty wchodzące w skład systemu szkolnictwa wyższego i nauki, zgodnie z definicją zawartą w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 r. (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 574 z późn.zm.);
- zespół badawczy powołany do prowadzenia badań zgodnie z celami projektów badawczych jednostki naukowej, którym kieruje Lider spełniający wymogi ust. 2.
§ 4
Ogólne warunki uczestnictwa w konkursie i nabór wniosków
- Warunkiem zgłoszenia i przystąpienia do konkursu jest akceptacja przez Uczestnika treści niniejszego Regulaminu, czego potwierdzeniem jest wypełnienie zgłoszenia za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego w terminie określonym w ogłoszeniu konkursu.
- Formularz zgłoszeniowy, stanowiący załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu uczestnicy konkursu wypełniają zgodnie z jego treścią. Zgłaszający odpowiada za prawdziwość danych wpisanych do formularza.
- Zgłoszenia wypełniane są w języku polskim.
- Informacje dotyczące konkursu, regulamin oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie internetowej: liderzy.tarr.org.pl.
§ 5
Warunki uczestnictwa
- Zwycięzcy będą wyłonieni w dwóch kategoriach:
- Biznes:
- uczestnik może zgłosić do konkursu projekt nie obciążony prawami osób trzecich;
- uczestnik nie może zgłaszać ponownie do konkursu projektu nagrodzonego lub wyróżnionego w poprzednich edycjach konkursu;
- zgłoszony projekt musi być wdrożony w firmie, tj. spełniać wymóg minimum IX Poziomu Gotowości Technologii, zgodnie z Załącznikiem do Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 28 sierpnia 2020 r. w sprawie zadań Narodowego Centrum Badań i Rozwoju związanych z realizacją badań naukowych lub prac rozwojowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa (Dz.U. z 2020, poz. 1495).
- Nauka:
- uczestnik może zgłosić do konkursu projekt nie obciążony prawami osób trzecich;
- uczestnik nie może zgłaszać ponownie do konkursu projektu nagrodzonego lub wyróżnionego w poprzednich edycjach konkursu;
- zgłoszony projekt musi spełniać wymóg minimum IV Poziomu Gotowości Technologii, zgodnie z Załącznikiem do Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 28 sierpnia 2020 r. w sprawie zadań Narodowego Centrum Badań i Rozwoju związanych z realizacją badań naukowych lub prac rozwojowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa (Dz.U. z 2020, poz. 1495).
- Biznes:
- Oceniane są projekty nie starsze niż dwa pełne lata kalendarzowe poprzedzające dzień ogłoszenia konkursu.
§ 6
Kapituła Konkursowa
- Kapituła Konkursowa powoływana jest przez Organizatora konkursu. Pracami Kapituły kieruje Przewodniczący, wybrany w drodze konsensusu spośród przedstawicieli Organizatora. Kapituła liczy od 5 do 15 Członków, wliczając Przewodniczącego oraz Sekretarza.
- Zadaniem Kapituły Konkursowej jest ocena zgłoszonych projektów, wyłonienie laureatów konkursu oraz przyznanie nagród.
- Do Kapituły Konkursowej zaproszono:
- maksymalnie 2 przedstawicieli Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, każdorazowo wskazanych przez organizację;
- maksymalnie 2 przedstawicieli Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., każdorazowo wskazanych przez organizację;
- maksymalnie 2 przedstawicieli instytucji zrzeszonych w Sejmiku Gospodarczym, każdorazowo wskazanych przez organizację;
- maksymalnie 3 przedstawicieli rektorów uczelni wyższych, mających siedzibę w województwie kujawsko-pomorskim, każdorazowo wskazanych przez organizację;
- przedstawiciela Kujawsko-Pomorskiej Agencji Innowacji Sp. z o.o.;
- przedstawicieli wiodących instytucji publicznych wspierających działalność innowacyjną i badawczą przedsiębiorstw oraz transfer wyników badań naukowych do gospodarki.
- Posiedzenia Kapituły Konkursowej zwoływane są przez Sekretarza.
- Kapituła obraduje na posiedzeniach. Nieobecność któregokolwiek z Członków Kapituły prawidłowo powiadomionego o terminie posiedzenia, nie tamuje prac Kapituły ani możliwości podejmowania przez nią decyzji dotyczących wyboru laureatów konkursu.
- Posiedzenia Kapituły Konkursowej mogą odbywać się w sposób zdalny, za pomocą narzędzi komunikacji na odległość.
- Do podjęcia decyzji o wyborze nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie wymagane jest kworum stanowiące 50% plus jeden członek składu osobowego Kapituły Konkursowej.
- W przypadku braku rozstrzygnięcia, Przewodniczący ma głos decydujący.
- Kapituła Konkursowa może podjąć decyzję o nieprzyznaniu nagród w żadnej z kategorii konkursowej.
- Sprawozdania z posiedzenia Kapituły sporządza Sekretarz.
- Podejmowane przez Kapitułę Konkursową decyzje w zakresie Konkursu mają charakter wiążący i ostateczny oraz nie podlegają zaskarżeniu do sądu powszechnego. Kapituła Konkursowa zatwierdza końcową ocenę zgłoszeń.
§ 7
Tryb oceny zgłoszeń
- Konkurs prowadzony jest w dwóch etapach:
- etap I.
- biuro konkursu, składające się z min. 2 osób przedstawicieli Organizatorów, weryfikuje prawidłowość zgłoszeń pod względem formalnym;
- do dalszego etapu konkursu oraz merytorycznej oceny dopuszczone zostaną prawidłowo wypełnione zgłoszenia, spełniające kryteria wymienione w § 3 i nadesłane w terminie wskazanym w ogłoszeniu konkursu.
- etap II
- przeprowadzona zostanie ocena merytoryczna prac przez członków Kapituły Konkursowej;
- Kapituła Konkursowa dokonuje oceny zgłoszeń, które przeszły ocenę formalną przyznając za każde kryterium wymienione w pkt. 2 odpowiednią liczbę punktów uwzględniając wagi punktowe przyporządkowane do każdego kryterium.
- maksymalna liczba punktów do uzyskania przez uczestnika konkursu jest sumą wszystkich punktów uzyskanych za poszczególne kryteria. Każdy z członków Kapituły Konkursowej dokonuje indywidualnej oceny, która jest średnią arytmetyczną wyliczoną na podstawie ocen przyznanych przez poszczególnych członków Kapituły Konkursowej.
- ocena punktowa jest oceną pomocniczą, a ostateczna decyzja o wyłonieniu laureatów i wyróżnionych w konkursie zapada podczas posiedzenia Kapituły Konkursowej.
- etap I.
- Kapituła Konkursowa w obu kategoriach dokonuje oceny w ramach poniższych obszarów:
- Innowacyjność wdrożonej technologii/produktu/usługi (max. 10 pkt);
- Przewaga nad istniejącymi rozwiązaniami (max. 5 pkt);
- Rynek docelowy (max. 5 pkt);
- Korzyści dla użytkowników (max. 5 pkt);
- Badania i rozwój (max. 5 pkt);
- Maksymalna liczba punktów do zdobycia w ramach oceny merytorycznej wynosi 30 pkt.
- Do obowiązków członków Kapituły należy:
- rzetelne wykonywanie powierzonych czynności;
- uczestniczenie w posiedzeniach Kapituły;
- obiektywna ocena złożonych prac;
- prowadzenie i zabezpieczenie dokumentacji dotyczącej wykonywanych czynności;
- zachowanie tajemnicy dotyczącej postępowania w trakcie i po zakończeniu prac Kapituły.
- Członkowie Kapituły, przed przystąpieniem do pracy, składają deklarację poufności i bezstronności, zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik Nr 2 do niniejszego Regulaminu;
§ 8
Ogłoszenie wyników konkursu
- Ogłoszenie wyników konkursu oraz rozdanie nagród odbędzie się w terminie i w miejscu wskazanym w ogłoszeniu konkursu przez Organizatora konkursu.
§ 9
Nagrody i wyróżnienia
- Laureatom konkursu przyznany zostanie tytuł „Lidera Innowacji Pomorza i Kujaw” w poszczególnych kategoriach:
- Kategoria Biznes:
- Średnie przedsiębiorstwo,
- Małe przedsiębiorstwo,
- Mikroprzedsiębiorstwo,
- Kategoria Nauka:
- Jednostka naukowa/zespół badawczy.
- Przedsiębiorstwo akademickie.
- Kategoria Biznes:
- Kapituła Konkursowa może przyznać dodatkowe wyróżnienia oraz nagrody specjalne.
- Nagrody specjalne ufundowali:
- Nagroda Specjalna JM Rektora UMK „Innowator UMK” – JM Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w kategorii Nauka, dla zespołu badawczego wywodzącego się z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu;
- Nagroda Specjalna JM Rektora UKW „Innowator UKW” – JM Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w kategorii Nauka, dla zespołu badawczego wywodzącego się z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy;
- Nagroda Specjalna JM Rektora PBŚ „Innowator PBŚ” – JM Rektor Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w kategorii Nauka, dla zespołu badawczego wywodzącego się z Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy;
- Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Bydgoszczy w kategorii Biznes – Prezydent Miasta Bydgoszczy, dla przedsiębiorstwa mającego swoją siedzibę na terenie miasta Bydgoszcz;
- Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Torunia w kategorii Biznes – Prezydent Miasta Torunia, dla przedsiębiorstwa mającego swoją siedzibę na terenie miasta Toruń;
- Nagroda Specjalna Prezesa Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Sp. z o.o. w kategorii Biznes – Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Sp. z o.o.
- Spośród uczestników konkursu projektom szczególnie wyróżniającym się w skali regionu, może zostać przyznany przez Kapitułę certyfikat “Innowacyjnej Marki Regionu InnoMaRe. Made In Kujawsko-Pomorskie”. Kapituła Konkursowa może przyznać maksymalnie dwa certyfikaty w ramach kategorii określonych w § 5 pkt 1.
- Laureaci konkursu „Lider Innowacji Pomorza i Kujaw” mają prawo do wykorzystywania informacji dotyczących uzyskanych w nim nagród i wyróżnień w działaniach marketingowych w zakresie zgodnym z niniejszym Regulaminem, tj. prawo do posługiwania się logotypem konkursu.
- Laureaci certyfikatu “Innowacyjna Marka Regionu InnoMaRe. Made In Kujawsko-Pomorskie” mają prawo do wykorzystywania informacji dotyczących uzyskanych w nim nagród i wyróżnień w działaniach marketingowych w zakresie zgodnym z niniejszym Regulaminem tj. prawo do posługiwania się Certyfikatem oraz logotypem konkursu dla produktu (opakowania, karty produktu, etykiety itp.) i usług, procesów lub sposobów stanowiących rozwiązanie problemu technicznego (know-how) (ofertowanie, katalogi itp.) zgodnie z wytycznymi Organizatora przekazanymi wraz z nagrodą.
- Projekty docenione przez członków Kapituły Konkursowej, zostaną umieszczone w specjalnie dedykowanej konkursowi publikacji i rozpowszechnione na terenie województwa, kraju oraz za granicą. Ostateczna decyzja o zamieszczeniu projektu w publikacji należy do uczestnika konkursu.
§ 10
Prawa i obowiązki organizatora
- Organizator zobowiązuje się do:
- poniesienia kosztów zorganizowania i przeprowadzenia konkursu;
- przeprowadzenia konkursu w sposób rzetelny i zgodny z zasadami określonymi w regulaminie konkursu;
- promowania konkursu zgodnie z wewnętrznym planem promocji;
- przekazania informacji o zwycięzcach konkursu środkom masowego przekazu o zasięgu regionalnym.
- Członkowie Kapituły Konkursowej zastrzegają sobie prawo do odbycia wizyty w miejscu lokalizacji innowacyjnego przedsięwzięcia u wybranych uczestników konkursu. Uczestnicy zobowiązani są do wyrażenia zgody na w/w wizytę przedstawicieli Kapituły Konkursowej.
- W trakcie trwania konkursu Organizator może jednostronnie wydłużyć czas trwania lub unieważnić konkurs w przypadku braku wpływu ofert w terminie.
§ 11
Postanowienia końcowe
- Wszelkich informacji na temat konkursu udziela Organizator konkursu.
- Organizator nie odpowiada za skutki działania lub zaniechania osób trzecich.
- Dane uczestników konkursu będą przetwarzane wyłącznie przez organizatorów zgodnie z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27.04.2016 r., w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016), dalej zwane „RODO”.
- Niniejszy Regulamin może ulec zmianie. O wszelkich zmianach Organizator konkursu poinformuje jego uczestników oraz członków Kapituły Konkursowej, najpóźniej na 14 dni przed terminem zakończenia naboru formularzy konkursowych.
- Aktualna i wiążąca wersja Regulaminu oraz załączników dostępna jest w siedzibie Organizatora oraz na stronie internetowej: liderzy.tarr.org.pl.
Załącznik 1
Załącznik 2
Deklaracja poufności i bezstronności członków kapituły konkursu